Het Rijk wil een Programma Energiehoofdstructuur (PEH) vaststellen. Dit heeft als doel om voldoende ruimte te maken voor de nationale energiehoofdstructuur op land en in de grote wateren in 2050. Centraal staan omzetting, opslag en transport van energie. Ook worden ruimtelijke reserveringen vastgelegd en keuzes gemaakt voor ontwikkelingen in de toekomst.
Hoofdpunten uit het advies
Toetsingsadvies
Het rapport geeft een goed beeld van het energiesysteem en hoeveel extra ruimte er in de toekomst nodig is voor de landelijke energie-infrastructuur. Niet genoeg onderzocht zijn de negatieve milieugevolgen die optreden en welke maatregelen nodig zijn om die te verminderen. Er is een nadere analyse nodig op de thema’s natuur, landschap, water en bodem.
Ook vraagt de Commissie om meer duidelijkheid over het totaal van alle besluiten over het landelijke energiesysteem en waar welke milieu-informatie wordt gegeven. Het Programma Energiehoofdstructuur gaat over de toekomstige conversie, opslag en het transport van energie maar niet over de milieugevolgen van de opwek van energie. Dit komt in een ander plan aan bod.
De Commissie adviseert om het rapport aan te vullen alvorens er verdere besluitvorming plaatsvindt.
Advies reikwijdte en detailniveau
Er ligt een duidelijke notitie reikwijdte en detailniveau die aansluit bij het strategische karakter van dit programma. Omdat de energiehoofdstructuur veel ruimte in beslag zal nemen, is het nodig om te onderzoeken of het programma botst of juist aansluit bij andere grote ruimtelijke opgaven, zoals woningbouwplannen, aanleg van infrastructuur of natuurherstelprojecten.
Het PEH is een grote en complexe opgave die keuzes voor de langere termijn maakt voor heel Nederland. Er zijn ook nog veel onzekerheden, bijvoorbeeld over de verschillende vormen en hoeveelheden van energieopwekking en hun locatie. Dit heeft invloed op de keuzes voor de energiehoofdstructuur. Onderzoek daarom in de integrale effectenanalyse hoe gevoelig het PEH is voor technologiekeuzes, technologische ontwikkelingen, veranderend energieverbruik en andere externe factoren, zegt de Commissie.