commissie mer 3916
3916

Omgevingsvisie gemeente Deventer

De gemeente Deventer stelt een omgevingsvisie op voor de toekomstige ontwikkeling van het hele grondgebied van de gemeente. Deze zal keuzes bevatten over onder andere woningbouw, bedrijventerreinen en verkeer. De gemeente Deventer heeft de ontwerp-omgevingsvisie gepubliceerd zodat iedereen daar op kon reageren. Ze wil de definitieve omgevingsvisie na de zomer vaststellen.

Hoofdpunten uit het advies

Voorlopig toetsingsadvies
De gemeente heeft veel werk verzet bij de voorbereiding van de omgevingsvisie. Daarbij zijn keuzes gemaakt. Zo is de hoofdlijn van de visie in de zomer van 2025 vastgelegd in het ‘Koersdocument’. Deze is daarna verder uitgewerkt tot de omgevingsvisie. Het omgevingseffectrapport bevat veel informatie, maar biedt onvoldoende houvast om het milieubelang mee te kunnen wegen bij alle keuzes. Door rekening te houden met gebiedspecifieke kenmerken zijn de effecten van de visie beter te duiden. De Commissie adviseert om het ‘DNA van Deventer’ daarbij te gebruiken. Dan kan het rapport ook zichtbaar maken wat de keuzes bijdragen aan de opgaven en ambities van Deventer.  
In een apart hoofdstuk geeft het rapport een doorkijk naar mogelijke toekomstige ontwikkelingen, zoals woningbouw in Stadsland en Baarlerhoek. De risico’s en kansen van deze plannen zijn op hoofdlijnen in beeld gebracht. Dit levert waardevolle informatie voor de verdere uitwerking van de omgevingsvisie, constateert de Commissie.
De gemeente Deventer neemt het advies van de Commissie over en gaat het omgevingseffectrapport aanvullen. Voordat de gemeenteraad besluit over de definitieve omgevingsvisie, zal ze het rapport opnieuw aan de Commissie voorleggen.

Tussentijds toetsingsadvies
Het concept-OER bevat veel waardevolle informatie, aldus de Commissie. Het rapport bevat bijvoorbeeld veel informatie over het huidige Deventer. Het brengt in beeld wat de impact van de bouw van verschillende aantallen woningen (8.000 tegenover 20.000) is op de leefomgeving. De gemeente kan dit inzicht meewegen bij het maken van keuzes. Uit diverse gesprekken met de wethouder en raadsleden werd al duidelijk dat deze informatie helpt bij de voorbereiding van het besluit over het Koersdocument.
Na dit besluit gaat de gemeente het beleid verder uitwerken tot een omgevingsvisie. Tegelijkertijd wordt het omgevingseffectrapport aangevuld. De Commissie adviseert om in deze volgende fase aandacht te besteden aan de verschillen binnen de gemeente en vooruit te kijken naar de periode ná de omgevingsvisie. Dan is straks duidelijk welke keuzes in welk deel van Deventer gemaakt gaan worden en wat dat voor de leefomgeving betekent. Sluit daarvoor aan op het ‘DNA van Deventer’, waarin het unieke karakter van de stad Deventer, de dorpen eromheen en het landelijk gebied in beeld is gebracht. Tot slot is het advies om te beschrijven hoe de gemeente de uitvoering van de visie op gaat pakken. Dan wordt duidelijk welke keuzes later uitgewerkt gaan worden en op hoe de gemeente dat wil gaan doen.

Samenstelling van de laatste werkgroep

Ruwan Aluvihare BA. MDip LA

drs. Thijs Arts

dr. Wilfried ten Brinke

drs. Gerrit de Zoeten

voorzitter

ir. Kees Slingerland

werkgroepsecretaris

drs. Aletta Lüchtenborg

Projectinformatie

Bevoegd gezag

Gemeente Deventer

Initiatiefnemer

Gemeente Deventer

Laatste advies uitgebracht op

5 maart 2026