De gemeente Bernheze stelt een omgevingsvisie op voor de ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente op de lange termijn. Hierin worden keuzes gemaakt voor onder andere gezonde leefomgeving, klimaat, landbouw, economie en landschap. Voordat de gemeenteraad besluit over de omgevingsvisie zijn de effecten ervan onderzocht in een omgevingseffectrapport.
Hoofdpunten uit het advies
ToetsingsadviesHet rapport laat nog niet zien in hoeverre de ambities uit de omgevingsvisie met elkaar conflicteren en welke maatregelen er zijn om die botsingen te verzachten of op te lossen. Bijvoorbeeld is in het dekzandgebied nog niet duidelijk of meer veehouderij goed samengaat met een verhoging van het grondwaterpeil.
Verder ontbreekt nog een aanpak voor monitoring en evaluatie van de ontwikkelingen. Dat is wel nodig omdat er nog veel onzeker is. Zo is bijvoorbeeld nog onduidelijk hoe vlot de vrijwillige verhuizing van veehouderijen uit de Peelhorst en het Beekdal naar het dekzandgebied zal verlopen. De vele onzekerheden leiden tot een te rooskleurige beoordeling van effecten, schrijft de Commissie in haar advies.
De Commissie adviseert om het omgevingseffectrapport op deze punten aan te vullen en daarna pas een besluit te nemen over de omgevingsvisie.