De gemeente Alphen aan den Rijn en de provincie Zuid-Holland willen 5.500 woningen, voorzieningen en 90 hectare water en groen realiseren in de Polder Gnephoek. Ook gaat de gemeente nieuwe infrastructuur aanleggen om de nieuwe woonwijk te verbinden met de omgeving. Voordat de gemeente en de provincie besluiten over dit project zijn de milieugevolgen onderzocht in een milieueffectrapport.
Hoofdpunten uit het advies
Toetsingsadvies
Het rapport bevat veel nuttige informatie over de huidige situatie, autonome ontwikkeling en de effecten van het project, met bijzondere aandacht voor water, bodem en natuur. Het eerder opgestelde contourenplan liet al zien dat duurzaamheid en klimaatbestendigheid belangrijke uitgangspunten zijn. In het rapport zijn mogelijkheden verkend om het plan nog verder te verbeteren vanuit de invalshoeken water, bodem en natuur,
mobiliteit en duurzame energie en circulariteit. De keuze om één rapport op te stellen voor zowel gemeente als provincie draagt bij aan integrale afwegingen en gedragen besluiten. Ook de betrokkenheid van het Hoogheemraadschap van Rijnland is van groot belang. Wel mist de Commissie in het rapport nog een expliciete onderbouwing van de locatie keuze voor Gnephoek vanuit het provinciaal beleid. Dit is van belang omdat de provincie de ambitie heeft om water en bodem mede sturend te laten zijn bij ruimtelijke ontwikkelingen. De Commissie adviseert deze informatie aan te vullen voordat de provinciale
besluiten worden genomen.
Advies reikwijdte en detailniveau:
Er is al veel onderzocht en er zijn afspraken gemaakt tussen de gemeente, provincie, regio Holland Rijnland en het hoogheemraadschap. Vanwege de ligging in de polder zijn water en bodem sterk sturend voor het plan. Er worden hoge eisen gesteld aan klimaatbestendigheid, waterhuishouding, natuur en duurzaamheid. In het rapport onderzoeken gemeente en provincie samen alternatieven om het plan verder te verbeteren vanuit water, bodem en natuur, duurzame mobiliteit en duurzame energie en circulariteit. Ook nieuwe verbindingen met Gnephoek, zoals een fietsbrug en een aquaduct, worden onderzocht. De Commissie voor de milieueffectrapportage steunt deze aanpak van harte. Onderzoek de effecten van de gebiedsontwikkeling in samenhang met andere ontwikkelingen op andere locaties in Alphen aan den Rijn en in de omgeving, adviseert de Commissie. Kijk verder nadrukkelijk naar effecten op de lange termijn door klimaatverandering en bodemdaling.