Het huidige gebiedsplan van de gemeente wil verspreiding van bodemverontreinigingen via het grondwater voorkomen. Het plan staat het doorboren van de ondergrond tot slechts een bepaalde diepte toe, om te voorkomen dat verontreinigingen in diepere bodemlagen komen. Uit deze diepere lagen wordt namelijk drinkwater gewonnen. Vanwege het realiseren van energietransitie onderzoekt de gemeente of zij het gebruik van bodemenergie uit een diepere laag in de ondergrond toch wil toestaan.
Hoofdpunten uit het advies
Toetsingsadvies
In het milieurapport zijn drie alternatieven onderzocht die variëren in de mate waarin nieuwe bodemenergiesystemen in het diepe grondwater al dan niet worden toegestaan. Het rapport beschrijft goed en duidelijk welke milieueffecten er optreden bij de verschillende alternatieven. Wel moeten de effecten op archeologische waarden, waaronder Werelderfgoed Romeinse Limes, beter worden beschreven. Als het milieurapport wordt aangevuld met de informatie over archeologische waarden bevat het voldoende informatie om een keuze te kunnen maken tussen de alternatieven.
Advies reikwijdte en detailniveau
De Commissie adviseert de uitkomsten van de uitgevoerde monitoring te gebruiken om het huidige beleid te evalueren. Beschrijf daarbij of de doelen van het huidige beleid worden bereikt. Gebruik de evaluatie vervolgens om de doelen van het nieuwe gebiedsplan te concretiseren en eventueel aan te vullen.
De gemeente wil verschillende mogelijkheden onderzoeken om de doelen voor grondwaterbeheer en voor het winnen van bodemenergie te halen. Ze verschillen in de mate van bescherming van het water- en bodemsysteem én in de mate van sturing door de gemeente. Neem in het milieueffectrapport een duidelijke beschrijving op van deze oplossingen en laat zien waar ze onderling verschillen, adviseert de Commissie. Breng vervolgens de milieugevolgen van de oplossingen in beeld.