Het doel van de Europese Nitraatrichtlijn is bescherming en verbetering van de waterkwaliteit. De waterkwaliteit moet voldoende zijn voor bijvoorbeeld drink- en zwemwater en het waterecosysteem. Om dit voor elkaar te krijgen stelt het Rijk elke vier jaar een actieprogramma vast. Voordat de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en de minister en staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat besluiten over het zevende Actieprogramma, zijn de milieugevolgen ervan onderzocht in een milieueffectrapport.
Hoofdpunten uit het advies
Toetsing
De kwaliteit van het grond- en oppervlaktewater verbeterde tot begin deze eeuw, maar stagneert nu en is door de grote droogte van afgelopen jaren zelfs verslechterd. Grote droogte zal in de toekomst steeds vaker voorkomen. Uit het milieueffectrapport blijkt dat met de voorgestelde aanpak in het concept-Actieprogramma de milieudoelen niet worden gehaald. De Commissie adviseert om eerst maatregelen te onderzoeken waarmee de doelen wel worden gehaald en dan pas een besluit te nemen over het Actieprogramma.
Het Actieprogramma staat niet op zichzelf. Het heeft raakvlakken met klimaatverandering, de stikstofaanpak, al geplande natuurmaatregelen en onderdeel van breder mest beleid. De Commissie pleit ervoor om het Actieprogramma in samenhang met deze onderwerpen verder te ontwikkelen en te onderzoeken. Dit sluit ook aan bij de integrale aanpak volgens de Omgevingswet. Zo wordt duidelijk hoe de onderwerpen elkaar kunnen versterken en bij kunnen dragen aan toekomstbestendige landbouw.