3714

Omgevingsvisie gemeente Meppel

Gemeente Meppel wil een omgevingsvisie opstellen. Daarin wordt het langetermijnbeleid voor ruimtelijke ontwikkelingen vastgelegd. Parallel aan het opstellen van de visie worden de gevolgen van de visie onderzocht in een omgevings-effectrapportage (OER).  

Hoofdpunten uit het advies

Toetsingsadvies
In het rapport zijn drie sterk van elkaar verschillende toekomstbeelden onderzocht. De visie bevat onderdelen uit elk van de drie alternatieven. Een belangrijke constatering is dat de omgevingsvisie vooral de richting uitzet voor de gewenste ontwikkeling. De informatie in het omgevingseffectrapport beschrijft wat de mogelijke gevolgen kunnen zijn en welke onzekerheden er nog zijn. Dit levert belangrijke aandachtspunten op voor het vervolg.
De gemeente gaat de visie uitwerken in afzonderlijke programma’s. Zoals voor energietransitie, mobiliteit en groen en water. De Commissie wijst erop dat keuzes voor het ene onderwerp invloed kunnen hebben op het andere. Ze vindt het belangrijk dat snel duidelijk is hoe deze samenhang geborgd wordt en beveelt aan een agenda voor het vervolg te maken. Gebruik daarbij de informatie uit het omgevingseffectrapport en vul deze aan met extra informatie. Zo kun je in de visie- en besluitvorming rekening houden met locaties die kwetsbaar zijn voor wateroverlast door klimaatverandering.
Voordat de gemeente besluit over de omgevingsvisie is het nodig om de scores in het omgevingseffectrapport te verduidelijken. Maak beter zichtbaar wat de verwachte impact van de visie en de alternatieven is, adviseert de Commissie.

Advies reikwijdte en detailniveau
De Commissie vindt de aanpak van het OER, zoals de gemeente voorstelt in de Notitie reikwijdte en detailniveau, complexer dan noodzakelijk. Zij adviseert het eenvoudig te houden en te focussen op de specifieke situatie en opgaven in Meppel. Dit sluit aan bij de Nota van Uitgangspunten voor de omgevingsvisie. Daarin is benoemd dat de identiteit van Meppel aan de basis van de omgevingsvisie moet liggen. Belangrijke opgaven zijn het komen tot een gezonde leefomgeving, woningbouw en bedrijventerreinen, klimaatadaptatie en waterhuishouding, duurzame energie en circulariteit en mobiliteit.
 

Samenstelling van de laatste werkgroep

Margo Meeuwissen MSc

ing. Ben Peters

dr. Fred Woudenberg

drs. Gerrit de Zoeten

voorzitter

ir. Harry Webers

werkgroepsecretaris

drs. Aletta Lüchtenborg

Projectinformatie

Bevoegd gezag

Gemeente Meppel

Initiatiefnemer

Gemeente Meppel

Laatste advies uitgebracht op

16 december 2024