3664. Grootschalige opwek zon- en windenergie gemeente Vught

Gemeente Vught wil in 2030 0,05 Terawattuur (TWh) hernieuwbare energie opwekken. Om dat te bereiken heeft de gemeente een aantal zoekgebieden vastgelegd in het programma Grootschalige Opwek Vught. Voorafgaand aan het besluit over het programma, heeft de gemeente de milieugevolgen onderzocht in een milieueffectrapport. De Commissie heeft over dit MER destijds geadviseerd om het rapport aan te vullen met nog ontbrekende essentiële informatie. De gemeente heeft dit gedaan na vaststelling van het programma, maar vóór de keuze van een voorkeursalternatief.

Procedure en adviezen

Reikwijdte en detailniveau
26-04-2022 Adviesaanvraag bij de Commissie mer
18-10-2022 Advies reikwijdte en detailniveau uitgebracht
Advies reikwijdte en detailniveau
Persbericht
Toetsing
29-08-2023 Aanvraag toetsingsadvies bij de Commissie mer
12-06-2024 Toetsingsadvies uitgebracht
Tussentijds toetsingsadvies
Persbericht
Toetsing 2
24-06-2024 Aanvraag toetsingsadvies bij de Commissie mer
04-02-2025 Advies uitgebracht
Toetsingsadvies
Persbericht

Significant details

Toetsingsadvies
Het aangevulde MER geeft een goed beeld van de milieueffecten van elk zoekgebied en van een mogelijke combinatie van verschillende zoekgebieden. Ook de effecten van het voorkeursalternatief zijn goed in beeld gebracht. Daarbij is, zoals de Commissie in haar eerdere advies vroeg, ook aandacht besteed aan de uitvoerbaarheid van dit voorkeursalternatief.
De Commissie vindt dat het aangevulde milieueffectrapport voldoende milieu-informatie bevat om een besluit te kunnen nemen over het voorkeursalternatief.

Tussentijds toetsingsadvies
De Commissie vindt dat de milieueffecten over het algemeen al goed in beeld zijn gebracht. Er is nog wel verduidelijking nodig op een aantal belangrijke onderdelen. Zo hebben wind- en zonneparken een negatief effect op natuur. Onduidelijk is in hoeverre dat de uitvoerbaarheid van één of meerdere locaties onder druk kan zetten. De regio heeft daarnaast te maken met netcongestie, waardoor projecten mogelijk niet op tijd gerealiseerd kunnen worden om de energiedoelstelling van 2030 te halen.
Verder mist de Commissie visualisaties in het MER. Hierdoor is het nog niet goed mogelijk om de zichtbaarheid van toekomstige effecten van wind- en zonneparkprojecten op het landschap te beoordelen. De Commissie adviseert om alsnog visualisaties te maken.
Gemeente Vught neemt het advies van de Commissie over en verwerkt dit in de definitieve versie van het MER.

Advies reikwijdte en detailniveau
De negen zoekgebieden bieden bij maximale invulling samen ruimte aan een veelvoud van de energieambitie van Vught. De gebieden verschillen onderling sterk in bijvoorbeeld oppervlakte en landgebruik. Hierdoor is er wat te kiezen.
Werk de zoekgebieden eerst verder uit, adviseert de Commissie. De gemeente heeft hiervoor al een goed voorstel gedaan. Geef hierbij aan hoeveel duurzame energie (wind en zon) elk gebied minimaal en maximaal kan leveren. Ontwerp daarna enkele samenhangende alternatieven, die bestaan uit combinaties van gebieden en manieren van opwekken en vergelijk ze. Zo ontstaat inzicht in gunstige combinaties van locaties en hoe negatieve milieueffecten zoveel mogelijk kunnen worden voorkomen.

Parties involved

Members of the working group

Ruwan Aluvihare, BA. MDip LA
ir. Peter van der Boom, MA
ir. Richard van Gemert, PDEng MBA
ing. Rob Vogel

Chair: ir. Kees Slingerland
Technical secretary: Michelle Vanderschuren, MSc

Proponent and Component Authority

Proponent
Gemeente Vught

Component Authority
Gemeente Vught

Further details

Country: provincie Noord-Brabant


Categorieën Bijlage V Omgevingsbesluit

Code Omschrijving
007.1 Plan-MER vanwege kaderstelling
007.2 Plan-MER vanwege passende beoordeling
C2 Windparken

Last modified: 04 Feb 2025